Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Kategorie: Jak na to
Rozdělení fasádních omítek:
Akrylátové fasádní omítky vynikají stálobarevností a snadnou zpracovatelností. Pastovité akrylátové omítky dobře odolávají nepříznivým povětrnostním vlivům. Akrylátové fasádní omítky vykazují značnou paropropustnost, jsou vhodné zejména pro aplikaci na kontaktní zateplovací systémy.
Silikonové fasádní omítky, které zajišťují maximální paropropustnost, zároveň jsou odolné proti dešti a nepřízním počasí a mají celkově dlouhou životnost. Dále silikonové fasádní směsi dobře odolávají alkalickému prostředí a agresivní průmyslové atmosféře. Struktura a složení silikonové omítky vykazuje samočisticí efekt a podporuje tak stálobarevnost fasády.
Rady pro aplikaci:
Pastovité fasádní omítky, na rozdíl od barev, určují výsledný vzhled a povrch fasády. To je dáno různými ... Dozvědět se více ...
15.5.2017abcadmin
Jakou barvu?
Barvy fasádní akrylátové (jinak disperzní) barvy jsou oblíbené především díky nenáročnému zpracování. Omítku dobře chrání před klimatickými vlivy a mají dobrou i prodyšnost vodních par.
Barvy fasádní silikonové jsou velmi prodyšné pro vodní páry, minimálně se špiní a dostatečně odolávají i vnější vlhkosti. Jejich nejvýznamnější vlastností však je aplikovatelnost na libovolný (i méně kvalitní) podklad.
Příprava povrchu:
Čistota nové omítky nebývá problémem, ale při natírání starších fasád je nezbytné nejprve povrch omýt, nejlépe tlakovou vodou nebo párou, případně za použití vhodných čisticích přípravků.
Je-li na fasádě biologické napadení (nejčastěji řasy, lišejníky či mech), bude součástí mytí i likvidační a preventivní biocidní ošetření ... Dozvědět se více ...
15.5.2017abcadmin
Rady před aplikací:
Podklad musí být dokonale vyzrálý a chemicky neutrální, nejkratší doba zrání nové omítky je 3 - 4 týdny.
Viskozita - barva při aplikaci stéká, když je malířský nátěr příliš naředěný vodou, dochází k promáčení a rozpouštění spodních vrstev, materiál má minimální kryvost, vznikají pruhy (protože není možné docílit správné rozprostření pigmentu po ploše).
Pokud je barva moc hustá, špatně se roztírá, nelze docílit potřebného rozlivu, čímž je znemožněno docílit hladkého, slitého nátěru bez struktury nebo stop po nanášen.
Provádí se po důkladném zaschnutí penetrace nebo předchozí vrstvy vhodným válečkem.
Podklad z minerální omítky by tedy měl ... Dozvědět se více ...
15.5.2017abcadmin
Penetrace sjednocuje savost podkladu, zpevní různorodé povrchy a současně zvyšuje přilnavost dalších nátěrů , barva bude lépe krýt. Nezbytná je vždy při malování nových dosud nenatřených nebo vyspravovaných povrchů po štukování, opravách, tmelení. Dále na plochy, které byly zbaveny starých maleb oškrábáním a starší sprašující nátěry.
Pro nátěr penetrace je vhodnější použít malířskou štětku, méně vhodný je váleček. Pro velké plochy, především na fasády, lze použít stříkací zařízení, ale některé penetrace obsahují abraziva, která by mohla stříkací zařízení poškodit. Proto je třeba vhodnost ověřit.
Důležitý je výběr správné penetrace. Univerzální penetraci používáme na nové povrchy, u problematických povrchů je vhodné použít penetraci hloubkovou. Pod tenkovrtvé ... Dozvědět se více ...
15.5.2017abcadmin
Nezbytnost škrábání ověříme jednoduchým způsobem. Vezmeme malířský váleček, namočíme jej a přejedeme několikrát po stěně.
Když se nátěr na váleček nalepí, jednoznačně musíme staré malby seškrábat.
Škrábání provádíme stejně jako jsme provedli ověření – malbu navlhčíme a seškrabujeme vhodnou škrabkou (vhodná je se zaoblenými rohy, abychom nedělali do omítky vrypy)
15.5.2017abcadmin
Plísně v bytech vznikají nejčastěji v místech, kde se kondenzuje vlhkost. Nejprve je třeba odstranit plísně z povrchu za mokra oškrábáním a omytím omítky. Následně je třeba nanést štětcem přípravek na likvidaci plísní a nechat vyschnout.
Trvalé řešení vyžaduje odstranění příčin výskytu plísní, kterými bývá nejčastěji kondenzující voda, zavlhání zdiva, špatná cirkulace vzduchu, nebo nevyhovující tepelná izolace obvodového zdiva.
V mimořádných případech je nutné zcela odstranit omítku prorostlou plísněmi a nahradit ji omítkou sanační.
Jako prevenci lze použít speciální protiplísňovou malířskou barvu, nebo do malby přidat protiplísňový přípravek.
15.5.2017abcadmin
Pro nátěry kovů platí rozdílné požadavky na jejich povrchovou úpravu v interiéru a exteriéru. U nátěrů kovů v interiéru očekáváme především dokonalý povrch a vzhled, ve venkovním prostředí je to současně dokonalá a dlouhodobá antikorozní ochrana.
Pokud jde o povětrnostní podmínky při natírání kovu, pohlídejte si nejen venkovní teplotu, která by se optimálně měla pohybovat mezi 10 až 20 stupni Celsia, ale i teplotu samotného podkladu. Pokud je kov příliš rozpálený, barva schne zbytečně rychle, nevytváří dokonale slitý povrch a nátěr bude mnohem více náchylný k degradaci.
Dokonalého povrchu dosáhneme především způsobem aplikace – stříkáním, popř. použitím kvalitních lakovacích válečků a štětců.
15.5.2017abcadmin
Dokonalou antikorozní ochranu kovů ovlivňuje příprava povrchu, která má za úkol z natíraného povrchu odstarnit veškeré korozní produkty, mastnoty,staré nesoudržné nátěry a mechanické nečistoty. Můžeme tak učinit ocelovým kartáčem, brusným papírem, popř otryskáním.
Natíraný povrch je nutno vždy důkladně odmastit – horkou vodou se saponátem či speciálními odmašťovacími prostředky a následně omýt čistou vodou, nebo můžeme použít organická rozpouštědla – aceton, ředidlo C 6000.
Povrch starých soudržných nátěrů, bez známek podkladní koroze, stačí přebrousit a odmastit.
15.5.2017abcadmin
Rozhodněte se, zda chcete podlahu tónovat.
Mořidlo na dřevo může zvýraznit přirozenou kresbu dřeva, nebo také dodat vaší podlaze unikátní barevný odstín.
Pokud jste s barvou parket spokojeni, nemusíte ji tónovat. Naneste čirý polyuretanový lak.
Matným lakem dosáhnete přirozeně vyhlížející ochranné vrstvy, zatímco s pololesklým lakem prozáříte novou podlahu. Proces nanášení zůstává stejný. Pro rovnoměrné rozprostření polyuretanového laku po podlaze použijte váleček. Snažte se držet stejné báze, kterou jste už na podlaze použili. Pokud jste si vybrali mořidlo na bázi vody, použijte vodou ředitelný polyuretanový lak.
Po nanesení polyuretanového laku na podlahu 24 hodin (nebo tak dlouho, jak trvá podle návodu ... Dozvědět se více ...
15.5.2017abcadmin
Pracovní postup:
Postarejte se o to, aby byla Vaše parketová podlaha rovnoměrně obroušena, zbavena prachu a čistá. Chyby při broušení mohou vést k nehezkým a nepravidelným výsledkům při barvení (optimálně: 1-kotoučový brusný stroj, zrnitost 150)
Olej promíchejte. Následně jej naneste v tenké vrstvě a rovnoměrně pomocí kartáče na podlahu nebo válce. Začněte v rozích, příp. v nejvzdálenějším místě a pracujte vždy směrem k východu.
Přebytek pečlivě odstraňte bavlněným hadříkem. Zabráníte tak nehezkým, lesklým skvrnám. Následně pak nechejte podlahu schnout přes noc při dobrém větrání.
Rada: rozdělte si velké plochy na menší úseky, které budete zpracovávat. Tím se může zabránit předčasnému ... Dozvědět se více ...
12.5.2017abcadmin